تبلیغات
آمازون فیش - ماهی شیشه ای (Glassfish)
آمازون فیش
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : bagher nouri
نویسندگان
نظرسنجی
به نظرتون چطوری وبلاگم رو بهتر کنم؟


گلاس فیش یا ماهیان شیشه ای متعلق به خانواده Chandidae یا Ambassidae شامل همه ماهیانی است كه دارای بدن شفاف می باشند . آنها بومی آسیا به خصوص پاكستان ، هند ، نپال ، بنگلادش ، میانمار و تایلند بوده و تا اندازه 9-8 سانتی متری رشد می كنند . بدن ماهی بسیار كوچك بوده و دارای نقاط سیاه و قرمز بر روی فلس ها است . نخاع ماهی از میان بدن آن قابل مشاهده می باشد . این ماهیان به آرامی در آبها ، چشمه های تمیز ، كانالها ، استخرها و در شالیزارها شنا می كنند . آنها شناگرهای ماهری در سطح میانی آكواریم ها بوده و در اسارت در صورت ایجاد شرایط مناسب آب ، در سلامت كامل خواهند بود .
كیفیت پایدار آب ، درجه حرارت و سطوح PH از شرایط زیستی این ماهیان می باشد . دمای آب بین 30 – 26 درجه و PH 8/6 و 7 مناسب است . بعضی از گونه های گلاس فیش در آبهای لب شور نیز زندگی می كنند . ماهیان اهلی زندگی گروهی را ترجیح می دهند . تمایل آنها به گاز گرفتن باله های سایر ماهیان به خصوص اگر محل زندگی به اندازه كافی بزرگ نباشد ، زیاد است . در محیط وحشی آنها گوشتخوار بوده و به همین دلیل به غذای گوشتی تحت شرایط آكواریوم علاقمندند .
با وجود اینكه گیلاس فیش های وحشی تقریبا شفاف هستند ولی اغلب به منظور تجارت ، مواد رنگی غیرسمی به دلیل ایجاد رنگ های نئون درخشان به ماهی تزریق می شود كه دوام رنگ تا 4-3 ماه می باشد . عملیات رنگ كردن موجب استرس ماهی شده و مستعد بیماری می شوند و نیز تزریقات منجر به تلفات شدید ماهی می گردد . بررسی اخیر در كشور انگلستان نشان می دهد كه بالغ بر 40% گلاس فیش های رنگی به ویروس لنفوسیت ها معروف به قارچهای پنبه ای مبتلا می شوند .
آنها با تتراها ، بارب ها ، راس بوراس ، ماهی رنگین كمان ، live bearers ، گورامی و كت فیش سازگار هستند . بیماری مرسوم آنها پوسیدگی باله ها و آلودگی پوستی است . 4 گونه از این ماهیان شامل : Chanda ranga , C lala , C nama & C baculis عموما" برای تجارت در نظر گرفته می شوند .
گونه Chanda ranga معرف به گلاس فیش هندی یا گلاس perch هندی دارای بدنی فشرده از پهلو ، گاهی اوقات دارای اشكال تخم مرغی می باشد . پیشانی ماهی برجسته ، پشت ماهی كمانی شكل دارای 2 باله مجزا به اضافه یك باله بلند مخرجی است . بدن شفاف ماهی در بازتاب نور به رنگ كهربایی مایل به سبز رنگین كمانی مشاهده می شود . باله ها شفاف هستند . رنگ بدن بستگی به محل زندگی ماهی دارد . آنها تحت شرایط نورهای فرابنقش یا در آكواریوم های مدرن دارای لایه های تاریك با بهترین رنگ قابل مشاهده اند . حداكثر اندازه قابل دسترسی 9 سانتی متر است . آنها به آب با شرایط PH بین 5/8 – 7 و دمای بین 30- 28 درجه نیاز دارند و اضافه كردن 5/1 – 1 % نمك به آب ایده آل است .نرها دارای رنگ زرد بیشتری هستند و در فصل تخم ریزی ، رنگ آبی رنگین كمانی در حاشیه باله های پشتی دیده می شود .
C lala معروف به گلاس فیش هندی در نواحی خلیج دهانه رودخانه ها كشور هند ، تایلند و میانمار یافت می شوند . ماده ها برخلاف نرها دارای رنگ آبی در حاشیه باله های پشتی و مخرجی نمی باشند . این ماهیها در دنیای وحش در گروههای بزرگ دیده می شوند به همین دلیل بهتر است به صورت گروهی در آكواریوم نگهداری شوند . سختی متوسط آب با PH بیش از خنثی ( 5/7 – 2/7 ) و دمای آب بین 26 – 24 درجه ( 25 درجه ایده آل است ) برای این گونه مناسب است . آنها غذای زنده را به جای غذاهای پولكی و پلت ترجیح می دهند . این گونه در آكواریوم حاوی گیاهان آبی به دلیل شرایط مناسب آب تكثیر می یابد .
C nama معروف به glass-perchlet دراز یا گلاس فیش هندی بومی خلیج دهانه رودخانه ها در شبه قاره هند می باشند . در تجارت ، بیشتر گونه های این ماهی را با رنگهای فلورسنت رنگ می كنند . سختی متوسط آب با PH كمی بیش از خنثی برای آنها مناسب است . دمای آب می تواند بین 28 – 26 درجه باشد اما در هر صورت آنها در محیط های سردتر یا گرم تر بخوبی سازش می یابند . به دلیل لب شور بودن این ماهی ، آب با شوری پایین برای آنها مناسب است . نرها دارای باله های كمی بلندتر و رنگ های روشنتری می باشند . این نوع ماهی در شرایط اسارت تكثیر می یابد .
C baculis با عنوان گلاس فیش Burmese كوچكترین آنها در بین گلاس فیش ها است . آنها صلح جو اما خجالتی بوده و محل های آفتابی را ترجیح می دهند . كمی شوری آب با PH 7 و دمای 27-24 درجه برای آنها مناسب است . آنها شناگرهای سطوح میانی آب و گوشتخوارند . تغذیه با غذاهای پولكی برای آنها مشكل است . حداكثر اندازه آنها 4 سانتی متر است.

نوع مطلب : ماهی شیشه ای (Glassfish)، 
برچسب ها :
سه شنبه 5 اردیبهشت 1391
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شمادر این وبلاگ
در كل اینترنت
>
به سایت ما خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای آمازون فیش محفوظ است